Krizová pomoc prostřednictvím telefonu, chatu, emailu

V rámci CETERAS poskytujeme konzultace pouze předem objednaným klientům. Doba mezi Vaším objednáním se a domluveným sezením může být různá. Odvíjí se od naší kapacity, počtu klientů, které máme momentálně v péči a do hry občas vstupují také prázdniny a dovolené.

Co tedy dělat ve chvíli, kdy jste se ocitli v náročné životní situaci, kterou už nejste dál schopni zvládat? V tomto případě můžete využít služeb některého krizového centra, nebo využít krizové intervence a podpory, kterou nabízejí krizové linky a linky důvěry. Jejich služby můžete využít bez předchozího objednání, právě ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete.

Co jsou linky důvěry vlastně zač a jak fungují?

Ve stručnosti můžeme shrnout, že linky důvěry jsou pracoviště poskytující telefonickou (chatovou, emailovou) krizovou pomoc dle zákona o sociálních službách. Nabízejí anonymní kontakt za účelem rozhovoru o aktuálních problémech neodkladného nebo naléhavého charakteru. Kromě pomoci při zvládání různých krizových stavů Vám také poskytnou informace o službách a kontaktech na vhodná navazujících zařízení. Některé linky působí celorepublikově, jiné pouze v daném regionu.

Hlavním cílem těchto linek je prevence sebevražednosti, depresivních a jiných stavů či duševních nemocí. Nejsou určeny pro dlouhotrvající či systematickou psychoterapii či poradenství. První linku důvěry založil v tehdejším Československu pan docent Plzák, v dnešní době jich působí v ČR asi 30, nová pracoviště stále vznikají. Většina linek funguje nonstop, některé jen vdanou pracovní dobu, některé může využít kdokoliv, jiné jsou určeny pro určitou cílovou skupinu (např. děti, senioři) nebo pro vybraná témata.

Kde najdu kontakt a vhodnou linku právě pro mě?

Zkusit můžete samozřejmě jakýkoliv internetový vyhledavač, další možností je také seznam linek důvěry na stránkách České asociace pracovišť linek důvěry (ČAPLD). Zde najdete seznam pracovišť, které jsou členy asociace, v současné době je jich 23. Kontakty na pracoviště, které nejsou členem asociace zde nenajdete.

Seznam pracovišť naleznete zde: LINKY DŮVĚRY V ČR – ČAPLD (capld.cz)

Případně můžete vyhledávat dle kritérií zde: Linky důvěry v ČR – ČAPLD (capld.cz)

 

Držíme Vám pěsti a přejeme hodně štěstí!