Sociálně právní poradenství

Dobrý den, jsem vdova pečuji o těžce postiženého 19ti letého syna a zdravou 11ti letou dcerku.V poslední době se mi honí hlavou,co by s dětmi bylo,kdybych třeba onemocněla,musela být v nemocnici.Rodiče už nemám.Mám hodnou a ochotnou neteř,která by to se synem zvládala.Mohla by pro případ ona pobírat nějaké ošetřovné nebo jak by se to mělo řešit u ní v práci v tu danou dobu co bych já nemohla.U notáře mám sepsáno kdyby se náhodou něco stalo do péče je dostane ona.Ale po dobu mé nemoci vůbec nevím jak by to bylo. Prosím o radu nebo kam se obrátit. Děkuji,krásný den

Dobrý den, předpokládám, že zřejmě pobíráte příspěvek na péči. Příspěvek náleží osobě, o kterou je pečováno, nikoliv osobě, která péči zajišťuje.

Příjemce příspěvku tedy může dle vlastního uvážení hradit služby jim poskytované osobou blízkou, asistenty sociální péče, registrovaným poskytovatelem sociálních služeb nebo zařízením hospicového typu.

Ošetřovné: ošetřující osoba musí mít účast na nemocenském pojištění v době nástupu na tuto dávku. Před začátkem čerpání dávky musela účast na nemocenském pojištění trvat u zaměstnance alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících.Nárok na ošetřovné je po dobu 3 měsíců, ale vzniká pouze v případě, že osoba o kterou bude pečovat, byla propuštěna z nemocnice a potřebuje péči druhé osoby.
Specifickou podmínkou pro nárok na dlouhodobé ošetřovné je, že ošetřovaná osoba udělila souhlas s poskytováním dlouhodobé péče ošetřující osobě, a to na žádosti o dávku.
Neteř by měla probrat možnosti se svým zaměstnavatelem, zda by jí poskytl např. neplacené volno po dobu péče, nebo zkrátil úvazek atd.
Tým poradny

Dobrý den.Mam 16ti letého syna s DMO 4-ty stupeň příspěvek.V září bude nastupovat do speciální školy ke studiu na 2roky.-zatim.Chtela jsem se zeptat zda až dovrší 18 let má nárok na invalidní důchod nebo ne a v jaké vysi a jestli nepřijde o příspěvek,nebo jestli se,nebude pak krátit příspěvek na péči.Dekuji.

Dobrý den,

při dovršení 18ti let je potřeba žádat u ČSSZ o přiznání invalidního důchodu, o tom zda mu bude přiznán rozhoduje posudkový lékař na základě lékařských zpráv. Praktický lékař Vašeho syna Vám jistě pomůže, jakým způsobem je potřeba podat žádost. Pokud synovi bude ID přiznán, můžete si požádat o příspěvek na péči na příslušné pobočce úřadu práce. Tato žádost bude posouzena, přiznání příspěvku na péči však není nijak vázáno na přiznání invalidního důchodu a je posuzováno samostatně a podle zcela jiných kritérií, než podle kterých je přiznáván invalidní důchod.

Tým poradny

Zdravim a zaroven se omlouvam,ze to pisi be diakritiky,pisi ze zahranici. O co se jedna: Moje pritelkyne v CZ ma maminku,ktera see pred par lety nastehovala do maleho bytu,ktery je soucasti male bytovky. Jsou to defacto dva domy,ktere jsou spolu spojeny do L shape a maji kazdy svuj vchod a jeden spolecny,hlavni pres vrata,dnes uz zdvihaci pomoci i elektron. ovladacu. No a po nastehovani ,coz jsme nikdo nevedeli a nikdo nas na to neupozornil, Zzcala jedna najemnice ,rekneme Pani „K“, nenapadne „terorizovat“tyto maminku me pritelkyne. Ma uz pres sedumdesat a chtela si uz opravdu v klidu uzivat spokojene stari,kdy ma k but prideleny i maly zahonek na spolecne zahrade za domem. No a mila sousedka ji zacala napadat nejprve kvuli zahradce,ze ji tam nic nechce rust,ze to urcite necim spatnym polila nebo ze ji otrhala nejakou urodu apod. Protoze se ty jejich byty nachazejibv patre,tak samozrejme k tomu nalezi i shodiste,ktere kdyz jeste pred par lety mohla,maminka uklizela sama. V dnesni done uz maji rozvrh,ci rozpis,kdy a kdo ma uklid na starosti. A ted pred Velikonocemi si opet nase sousedka „K“ vyslapla na maminku,ze nejsou umyte schody atd.Prestoze nemela „sluzbu“. Ta byla z toho tak rozhozena ze zkazila potom svatecni velikonocni obed a vše mj.presolila atd. Neni tydne,aby sousedka nemela nejake pripominky a to nejen k te mamince moji pritelkyne. A kritizuje chod domu a opravy.Pote,kdyz se zacne neco resit a opravovat,tak pro zmenu s nicim nesouhlasi,I kdyz to jde ze spolecnych penez druzstva-bytovky a vsichni ostatni souhlasi. Je to celkem neunosne.Treba kdyz me pritelkyne vezla pred casem na letiště,I kdyz dovnitr nesla,tak jmoji pritelkyni zase napadla,ze tam roznasi virus,I kdyz tehdy zadne sankce a rousky jeste nebyly povinne a navic,pritelkyne pracuje ve zdravotnictvi a video,co si muze dovolit. Kdyz si clovek jde stezovat na urad,tak o tom nikdo nechce slyset a nic resit,protoze ji jiz znaji a vedi,ze je velmi neprijemna. Proto se obracim na Vas,abyste poradili,co ma slusny clovek delat,jak se branit???? Nechceme to vyhrotit v nejake sproste urazky,ci fyzicke nasili,ale podle nas,je to osobni ,mezisousedsky teror. Nevim,co poradite?Jestli si to nahrat,pokud to je legalni,ci volat policii,kdyz mistni urad nechce nic resit?????? Mam proste obavy o tu nasi pani-maminku pritelkyne,ze ji rupnou nervy a skoci treba z balkonu nebo neco jineho. Je ztoho roztrepana a vynervovana.Vzdyt ji tahne uz skoro na osumdesat. Chceme,aby sI stari uzivala v pohode a ve zdravi a ne ve stresu. Diky dopredu za nejakou poradu.

Dobrý den, v této situaci Vám moc neporadíme. Sousedské vztahy jsou vždy problém a málokdy se to dá řešit.
Určitě bych zkusila to řešit s bytovým domem, ale pokud není porušován domovní řád, tak s tím asi nic neuděláte. Dále je možné toto nahlásit na Policii, která vše sepíše a předá ke správnímu řízení městskému úřadu, který se tím musí zabývat – je to občansko-právní spor dle zákona č. 251/2016 Sb., §7.
Tým poradny

Dobrý den, mám dotaz k čerpání dávek v hmotné nouzi. Od 31.1.2020 jsem v evidenci ÚP bez nároku na podporu (tu jsem vyčerpal loni a od té doby nemám odpracovanou potřebnou dobu) Jsem svobodný, bezdětný, bez závazků. Bydlím u rodičů v jejich dvougeneračním rodinném domě (je zkolaudovaný jako 1 bytová jednotka) Na ÚP mi bylo řečeno, že když bydlím u rodičů, kteří mají pravidelný důchod a majetek (RD, auto) tak mě mají živit oni. Mám nárok na nějakou dávku? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
Můžete požádat úřad práce, aby vyloučil rodiče z okruhu společně posuzovaných osob, pokud prokážete, že ačkoliv s nimi užíváte byt, nevedete společnou domácnost, tj. nepodílíte se na úhradě nákladů společných potřeb (užíváte oddělené místnosti, máte oddělené potraviny apod., úřad práce může tyto skutečnosti ověřit v rámci šetření v místě bydliště). Podle zákona jsou rodiče povinni živit své děti, stejně tak, kdyby byli rodiče v nouzi, máte tuto povinnost vy vůči nim.Úřad práce Vám proto nemusí vyhovět. Pokud bydlíte ve dvougeneračním domě, kde máte svou samostatnou bytovou jednotku, kdy si zvlášť platíte zálohy na služby nebo nájemní smlouvu, mohli by Vám na ÚP vyhovět. Tyto žádosti se však posuzují vždy individuálně a záleží na tom konkrétním úřadě, jak Vaši žádost posoudí a zda jí vyhoví.
Tým poradny

Dobrý den, stala se nám taková nepříjemná věc. Koupila jsem auto. Kupní smlouva je psaná na mé jméno. Ale majitel vozidla je přítel. Napsali jsme to na nej protože já v té době ještě neměla řidičský průkaz a pospíchali jsme na to. A já bohužel neměla čas lítat po úřadech. Ale byli jsme domluveni, ze si to přepisu po 4 měsících na sebe. Jenže to už jsme nestihli. Přišel nám dopis “ Protokol o soupisu movitých věcí povinného” a soudní exekutor vydal Exekuční příkaz a rozhodl tak o provedení exekuce prodejem všech podle zákona postižitelných movitých věcí. On má exekuci na plat normálně mu všechno ztrhávali z platu. Protože jich má více. Ale všechno se to řeší. Musel dat výpověď v praci tak teď je 3 dny na pracaku. A musí si najít práci než zažádá o oddlužnění. Můžeme se nějakým způsobem bránit? Ze je auto me i když jsem napsána jen v kupní smlouvě a ne v TP ? A ze všechny platby jsem posílala z mého účtu z mé výplaty (žádné jiné peníze mi tam nechodí přítel má svůj účet) ? Jak peníze na koupi auta tak i povinné ručení, které je tedy napsáno na přítele. Ale platím to já. Potvrzení o platbách mám. Co můžeme vše udělat, aby nám auto nesebrali? S přítelem nebydlím on má své, já též. Jak se mužů bránit ? Mám ještě uzavřít smlouvu mezi námi dvěma zpětné ? Ze prohlašuje ze jeho to není a bylo to na nej napsané jen po dobu 4 měsíců dejme tomu? Děkuji

Dobrý den,
situace je bohužel taková, že pokud je v technickém průkaze napsán Váš přítel, je majitelem auta a exekuční úřad má právo auto zabavit. Pokud máte nějaký dokument, který jste spolu s přítelem sepsali o tom, že je auto Vaše a bude po čtyřech měsících přepsáno na Vás, můžete se sice pokusit o vyloučení auta ze zabavených věcí, ale asi to nebude úspěšné. Záleží, jak se k tomu postaví dotyčný exekutor. Co se týká plateb povinného ručení. Pojistníkem můžete být vy, ale držitelem dle TP je opět Váš přítel, s tím nelze nic udělat.
Tým poradny

Dobrý den, má matka (60) žila se synem (bratr-36) v bytě v OV. Ten bohužel nechal matku podepsat papír na půjčku na vyřešení všech svých dluhů a pohledávek, samozřejmě se ručilo bytem, o který během roku přišli. Nyní matka přebývá u své matky v obecním bytě v jiném městě , kde ale nebude dlouho, protože se babička bude v blízké době stěhovat do domova důchodců. Matka je vedena na ÚP, pracuje jen na Dohodě o pracovní činnosti, kde má měsíčně cca 2700 +příležitostní brigáda. Jde mi o to, zda má nárok na doplaceni do životního minima, nebo doplatek na “budouci“ bydleni. Měla zažádáno v termínu říjen-prosinec, ale to byli ještě na bytě, tudiz se do toho počítal i jeji syn. Ten je od prosince na neschopence, zjistili mu epilepsii. Čekáme na vhodný socialni byt, aby si podala žádost. Vim, že o příspěvek se žádá po 1/4roce zpětně, takže může opět v březnu. Bohužel socialni byt pro ni by byl vhodný 1+1, ale pokud by byl 2+1 musela by žádat i se synem (momentálně na ulici), aby ho dostala, čímž zaniká nárok na příspěvek. Ještě má možnost zažádat si o předčasný důchod, aby měla jisté nějaké peníze. Jde mi o to, když jsou vlastně „bezdomovci“, jestli by měla nárok alespoň na doplácení do životního minima, až je nynější majitel bytu odhlásí z trvalého bydliště a nahlásí na městský úřad. Děkuji za odpoveď.

Dobrý den,

I přesto, že budou mít trvalý pobyt na úřadě, pokud Vaše matka nyní bydlí u své matky, budou se opět počítat příjmy dva (tak jako to bylo u ní a syna). Jestli dobře chápu, syn je na nemocenské, takže také pobírá nějaký příjem (tedy nemocenskou). Pokud bydlí také u matky, bude se počítat i jeho příjem. V případě, že Vaše matka získá byt a bude v něm sama, má možnost si požádat o doplatek na bydlení + příspěvek na bydlení a také doplatek do životního minima. Pokud bude žít spolu se synem, bude se opět počítat i jeho příjem. Více Vám sdělí na příslušném úřadě práce.
Hezký den.
Tým poradny

Dobrý den. Mam půlročního syna, kde je v rodném listě uveden otec, který není biologickým otcem, samozřejmě o tom ví a chtěli jsme to tak. Nastal problém, že biologický otec se domáhá soudně o otcovství z vězení. Já s ním ale nechci mít nic společného. Ohrozil mě na zdraví v průběhu těhotenství, jen mě okrádal, na syna nepřispěl ani korunu. Bohužel jsem v době, kdy jsem přišla do jiného stavu, byla uživatelkou pervitinu, jsem pod dohledem sociálky a on mě obviňuje, že dál beru pervitin a prodávám ho, což je úplná blbost. Navíc jsem s nynějším partnerem a zároveň otcem zapsaným v rodném listě prvorozeného syna zase těhotná. Jelikož je to brzy po prvním porodu tak jsem na rizikovém a jakýkoliv stres není pro mě dobrý. I když se prokáže, že je otcem a neplatil, naopak mi jen ublížil, jaké mám možnosti? Jakože s ním nechci mít nic společného. Je ve vězení,nikdy nepracoval, má jen dluhy a žloutenku typu C. Nechci aby semnou ani s mým synem neměl nic společného, co proto musím udělat? Nechci žádný styk s tou osobou. Prosím, poraďte mi 🙁 děkuji, s pozdravem

Dobrý den. Pokud se biologický otec domáhá soudně o určení otcovství, tak už s tím nic nemůžete udělat. Je na příslušném soudu, zda mu vyhoví. Soud může požádat o určení otcovství za pomoci testu DNA. Pokud se prokáže, že je biologickým otcem dítěte, získává tím na syna všechna práva stejně, jako máte vy. Vy si můžete potom zažádat soud o získání syna do své péče, zažádat o výživné. Také můžete požádat soud o úpravu styku otce s dítětem, kde můžete navrhnout, aby se otec se synem nestýkal. Musíte ale popsat důvody, které Vás k tomu vedou, opět záleží na příslušném soudu, jak rozhodne. Co se týče obviňování, že jste stále uživatelkou pervitinu – můžete sama předejít pochybnostem tím, že se necháte testovat na pervitin v těle a necháte si písemně potvrdit, že jste „čistá“. Protože jste pod dohledem sociálního odboru, může o tyto testy požádat i úřad. Nic to však nezmění na tom, že jako otec má stejná práva jako vy.

Přejeme pěkné a klidné dny,

Tým poradny.

Dobrý den, v zaměstnání (u firmy ABC) jsem dostal 26.4. výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou (PP mi končí k 30.5.2017) a s odstupným na tři měsíce, které bude vyplaceno v červencovém výplatním termínu. Nyní jsem uzavřel s firmou XYZ pracovní poměr na dobu určitou a to 31.8.2017 Pokud se mi nepodaří od 1.9. najít práci, přihlásím se ÚP k evidenci a požádám o podporu v nezaměstnanosti. Můj dotaz zní: „Jak bude ÚP při přiznávání podpory v nezaměstnanosti přihlížet k tomu, že jsem od předchozího zaměstnavatele (ABC) dostal odstupné ve výši 3 platů? Napadají mne následující možnosti (možná existuje i jiné): • Nebude přihlížet a ihned (od 1.9.2017) mi začne vyplácet podporu v nezaměstnanosti • Bude přihlížet k tomu, že jsem dostal k 30.7.2017 tříměsíční odstupné od firmy ABC o A po dobu tří měsíců od mého zařazení od evidence na ÚP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti nedostanu podporu v nezaměstnanosti, protože jsem dostal v minulosti tříměsíční odstupné. Pro výplatu podpory v nezaměstnanosti by nebylo důležité, kdy v minulosti (před zařazením do evidence na ÚP) jsem dostal odstupné, ale bylo by rozhodující to, že jsem odstupné v minulosti dostal o A nedostanu výplatu podpory v nezaměstnanosti po dobu jednoho měsíce – od doby vyplacení tříměsíčního odstupného uplynuly k 1.9. jen dva měsíce, tj. nebude důležité, že jsem byl zaměstnán u jiného zaměstnavatele, ale rozhodující bude to, že jsem dva měsíce před mým zařazením do evidence na ÚP dostal tříměsíční odstupné Prosím o Vaše vyjádření. Můj druhý dotaz je na to, jak se počítá průměrný plat, který je základem pro výpočet podpory v nezaměstnanosti. Když vyjdu z výše popsané situace, bude ÚP vycházet z: • Mého průměrného platu za II. kvartál u firmy ABC • Nebo z platu u firmy XYZ (přesto, že jsem tam nebyl celý kvartál)? Předem děkuji za rychlou odpověď.

Dobrý den,

Tak jak svou situaci popisujete se domnívám, že až ukončíte pracovní poměr u firmy XYZ (31. 8. 2017), máte nárok na podporu v nezaměstnanosti od 1. 9. 2017, protože podpora v nezaměstnanosti se nevyplácí v případě, že odstupné pochází z Vašeho posledního zaměstnání, Vy však z posledního zaměstnání odstupné nedostanete.

Zákon č. 435/2004 Sb., zákona o zaměstnanosti, § 44a říká, žeuchazeči o zaměstnání, kterému bylo podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena

minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.

Všechny tyto informace Vám však přesně sdělí na jakékoliv pobočce Úřadu práce.

Co se týče druhého dotazu – výše podpory v nezaměstnanosti se počítá z průměrného čistého příjmu za poslední 3 měsíce. U Vás to tedy budou dva měsíce z posledního zaměstnání (firma XYZ – od 1. 7. do 31. 8.) a jeden měsíc z předešlého zaměstnání (firma ABC – 1. 6. do 30. 6.).

Doufám, že Vám naše odpověď pomohla a přejeme krásné dny.

Tým poradny.

Dobrý den . Manželka je odstěhovaná půl roku u jejích rodičů a máme společně napůl ve vlastnictví RD v němž má i trvalé bydliště. Odmítá mi hradit náklady na domácnost,elektřinu ,vodu,plyn …atd ,s tím ,že v domě nebydlí . Je možné nějakým způsobem jaké náklady má povinnost platit do rozvodu a po rozvodu ,jelikož předpokládám ,že rozdělení majetku proběhne až po rozvodu a manželka bude až do vypořádání pořád majitelkou poloviny domu . Děkuji mnohokrát za odpověď .

Dobrý den,

nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.,  §746 říká, že mají-li manželé k domu nebo bytu společné nájemní právo, jsou zavázáni a oprávněni společně a nerozdílně. To znamená, že i když se Vaše žena odstěhovala ze společného bydlení, měla by přispívat na náklady a údržbu stejným dílem, tedy 50% a to až do vypořádání SJM. Pokud tak činit nechce, máte nárok u soudu požadovat, aby Vám bylo uhrazeno, co jste během té doby vynaložil na společný majetek. V oblasti společného jmění manželů by Vám jistě mnoho podstatných informací sdělil právník, u kterého se můžete jednorázově poradit.

S pozdravem, Tým poradny.

Dobrý den , s bývalým přítelem jsme se rozešli, meli jsme soudní řízení o určení styku Dítěte a svěřeni do pece, ale ex jsem u soudu vyhověla az moc a nedělalo to dobrotu , stále me úrazi , vydírá a zastřešuje a kouři marihuanu, pořádala jsem tedy o novou žádost o úpravu styku Dítěte s otcem a tento týden mel byt soud, ovšem ex soud odročil ze zdravotních důvodů ( chripka) ten den co měl byt soud mi ale několikrát volal a z telefonátů je jasne slyšet ze je venku i to sám přiznal, tak mam určíte podezření ze nebyl az zas tak nemocný jen potřeboval odložit soud. Tento víkend však má podle dosavadního rozsudku mít malého, ja se o malého bojím a nesouhlasím stim aby sním byl sám, ex kouři trávu, pokusil se o sebevraždu a pise mi SMS ze se chce malého vzdát a ze neví jestli je jeho a ze me zbaví svéprávnosti a malého mi veme . Dnes jsme byli domluveni ze přijede do mého místa bydliště a veme si malého na procházku malého si vzal o odvezl ho , ale malý nemá sebou žádné věci nic. Policie stim noc neudělá protoze podle rozsudku ho má mít. Prosím vás jak toto mam řešit

Dobrý den,

pochopila jsem, že soudní úpravu styku s dítětem již máte. Pokud máte obavy o synovo bezpečí, když je s otcem, máte tyto možnosti:

Zkusit se dohodnout s otcem o jiné úpravě styku s dítětem. Pokud on trvá na svých termínech, které má stanoveny, můžete mu navrhnout pokusit se spolu dohodnout za pomoci „mediace“. Je to dobrovolné mimosoudní řešení sporů za pomoci třetí nezávislé osoby – mediátora, který pomáhá stranám komunikovat a pomáhá jim při hledání řešení, které je pro obě strany přijatelné. Mimosoudní dohodu lze sepsat i na Orgánu sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD). Toto se však spíše dělá, pokud ještě není soudně upraven styk s dítětem.

Jestli ani jeden z Vás nechce na žádnou dohodu přistoupit, nezbývá, než se obrátit na soud, což jste udělala. Je potřeba všechny důvody vedoucí k úpravě styku s dítětem popsat, nejlépe také dokázat, že s otcem není v bezpečí. Můžete si požádat o styk otce s dítětem pouze za Vaší přítomnosti nebo za přítomnosti další osoby. To, že to Váš ex partner protahuje kvůli nemoci, s tím se bohužel nedá nic udělat. Doporučila bych Vám navštívit OSPOD v místě Vašeho trvalého bydliště, kde můžete s pracovníkem konzultovat Vaše problémy a obavy. Tam Vám také jistě poradí, jak dál postupovat. Důležité pro Vás je, že dokud nebude znovu upraven styk, jste povinna syna vždy v daném termínu otci předat, ať se Vám to líbí nebo ne. Nevydáním syna porušíte soudní rozhodnutí a vystavíte se tak nebezpečí sankce. To stejné platí u ex partnera. Pokud nevrátí syna ve stanovenou dobu, porušuje on soudní rozhodnutí.

Měla byste se také připravit na možnost, že soud Vaší žádosti nevyhoví. Pokud se neprokáže, že syn není v nebezpečí se svým otcem a že vaše důvody nejsou oprávněné, potvrdí již dřívější soudní rozhodnutí.

Podle §888 z. č. 89/2012 sb. občanský zákoník; dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk omezí nebo zakáže; soud může také určit podmínky styku, zejména místo, kde k němu má dojít, jakož i určit osoby, které se smějí, popřípadě nesmějí styku účastnit. Rodič, který má dítě v péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit, styk dítěte s druhým rodičem řádně umožnit a při výkonu práva osobního styku s dítětem v potřebném rozsahu s druhým rodičem spolupracovat. Rodič, který má dítě v péči, a druhý rodič se musejí zdržet všeho, co narušuje vztah dítěte k oběma rodičům.

Přejeme Vám, aby se vše rychle vyřešilo ve prospěch Vašeho dítěte

Tým poradny.

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc. Neustále mě napadá manželova matka. V našem okolí nás pomlouvá, dokonce mi o tom teď říkali řemeslníci, kteří u nás pracují. Myslela jsem si, že to časem přejde, ale drží ji to cca už 1,5 roku. Nevím, jak se mám bránit, manžel je v tomhle slaboch. Já už jsem včera řekla, že ji na to upozorním, aby toho nechala a jestliže bude v pomluvách pokračovat podám na ni trestní oznámení pro pomluvu. Nejsem si však jistá, jestli je to dobré řešení, ale nevím o žádném jiném… Samozřejmě že je za tím minulost, kterou nedokáže vstřebat (bydlela zdarma v manželově bytě (ačkoliv vlastní byt pronajímají) a manžel ji požádal o to, že bychom byt potřebovali využívat pro sebe – budeme se tam stěhovat). Maminka s druhým manželem pije. Vím, že je to velice těžké vymyslet cokoliv, co by v tuhle chvíli řešilo situaci. Stále si u nás v domě drží schránku (takže chodí pravidelně vybírat poštu), vedle domu má (zatím) pronajatou zahradu… Moc Vás prosím o nějakou radu! Velmi Vám děkuji.

Dobrý den,

Není příjemné stát se obětí pomluv a už vůbec ne, když se jedná o vlastní rodinu. Docílit toho, aby s tím ten druhý přestal, není snadné. Jednou z možností je pomluvy ignorovat nebo si to můžete se svou tchyní vyříkat a zkusit se dohodnout tak, aby už dál nic nešířila. Pokud to nebude možné, můžete se bránit tak, že na tchýni podáte oznámení  „přestupek  proti občanskému soužití“ na městském úřadě. Zabývat se tím bude přestupková komise, která může provinilci uložit i pokutu. Je na Vás jak se rozhodnete, pokud je situace již nesnesitelná, braňte se.

Přejeme pevné nervy a klid.

Tým poradny

Dobrý den, ráda bych požádala o radu ohledně studia na VŠ. Nastoupila jsem nyní na zimní semestr na bakalářské studium, bohužel jsem při výběru neměla jasno a nyní vím, že jsem udělala chybu a ráda bych šla příští rok na jinou vysokou školu. Sama bych klidně ihned studium přerušila, ovšem rodiče mi to nedovolí alespoň do konce prvního semestru. Ráda bych se zeptala, jak je to s dobou studia, zda-li se překročení počítá na dny, měsíce nebo pouze na semestry? Pokud bych odešla nyní, byl by to rozdíl než pokud odejdu až po 1. semestru? Předpokládám, že studuju-li někde bakalářské studium, počítá se ta doba ke studiu v budoucnu na jiné škole ale stejný druh studia, pokud neukončím studium řádně. Takže kdybych studovala za rok jinde, měla bych 3 roky na bakalářské studium, + 1 semestr, ten druhý, který bych zde nestudovala, a v případě dalšího prodloužení by bylo studium už zpoplatněno? Pokud bych studovala oba semestry, odečetl by se mi celý rok, co mám k dobru? Jde mi také o to, zda-li by byl rozdíl, pokud bych odešla nyní, měla bych k dobru do budoucna ten čas z tohoto prvního semestru nebo se platí již za započatý semestr? Ráda bych odešla co nejdříve, ale hlavní je, zda-li by to mělo nyní smysl, nebo je-li to už jedno, když jsem ten semestr už započala? Mockrát děkuji za případnou odpověď, už si nevím rady.

Dobrý den,

Podle vysokoškolského zákona má každý student nárok na rok studia zdarma navíc a poplatek platí až po uplynutí standardní doby studia navýšeného o jeden rok. U bakalářského studia se tedy jedná o 4 roky. Doba přepočítávání se počítá na dny. Pokud tedy přemýšlíte, že byste nastoupila příští rok na jinou vysokou školu, asi by bylo lepší vzdělávání ukončit ihned. Pokud absolvujete na škole oba semestry, měla by Vám zůstat na jiné škole standartní doba studia – tedy 3 roky. Doporučila bych Vám obrátit se na studijní oddělení, kde studujete a tam Vám jistě všechny informace ohledně studia poskytnou.

Přejeme pěkný den,

Tým poradny.

Dobrý den, našel jsem vaši poradnu, kde radíte lidem 50+ ohledně zaměstnání. Vím, že si vše musím rozhodnout sám, nicméně máte určitě hodně zkušeností a určitě i mnoho různých příběhů lidí v předdůchodovém věku. Tak to zkusím. pracoval jsem celý život v IT, bohužel firma změnila aktivity a rušila regionální pobočky. V 50 letech jsem se stal nezaměstnaným, začal jsem podnikat, ale již od počátku jsem věděl, že firma nebude mít nijak velký obrat, bylo to spíš abych něco dělal a mezitím jsem hledal zaměstnání. Bohužel ani na místa, kde jsem splňoval, ba překračoval kvalifikaci, měl jsem zkušenosti, jsem nebyl přijat, přestože firmy inzerovaly opakovaně stále volné místo. Zcela určitě to bylo z důvodu mého věku. Nakonec jsem našel místo v oboru autoopravárenství, což souvisí s mým koníčkem. Po 8 letech práce, kdy stále narůstá různá agenda, vše je náročnější z hlediska času, jsem stále na původním finančním ohodnocení. Přišel jsem s několika nápady, jak výrazně zvýšit zisk firmy, samozřejmě za cenu nárůstu vlastní práce, bohužel bez odezvy. Zaměstnavatel za celou dobu neprovádí žádná hodnocení, výsledky apod. Záležitosti ohledně prac. náplně, časové náročnosti úkolů, výkonu, přínosu pro firmu z hlediska tvorby zisku, jsem zaměstnavateli několikrát nastínil, bohužel bez odezvy. Mám pocit, že jsem přetížený, stresovaný, úkolů, telefonátů, jednání se zákazníky je tolik, musím zajišťovat mnoho různých věcí mimo firmu a mám pocit, že nic nestíhám, resp. nemohu se věnovat záležitostem tak, jak by bylo potřeba. Nyní mám nabídku na změnu zaměstnání, přišla tak jak se lidé v branži znají, nicméně firma nemá moc dobrou pověst co se týká pracovních vztahů s vedením firmy, fluktuace, stabilního kolektivu atd. Ale nabízí výrazně vyšší finanční hodnocení, na stejnou práci je zde větší tým lidí, takže je i předpoklad, že by vše mohlo probíhat s menším stresem a hlavně by byl předpoklad řešit prac. úkoly vždy na 100%. Je to asi vzhledem k mému věku velmi ojedinělá nabídka, nicméně mám nějaké závazky a tak si nedovedu představit, že bych třeba v novém zaměstnání skončil prac. poměr ve zkušební lhůtě. Jsem přesvědčen, že bych už vůbec žádné odpovídající, slušné zaměstnání nenašel. Možná je můj dotaz hodně ojedinělý, dokáži se poprat s výzvami, dokázat, když někdo řekne že něco nejde, najít řešení, nemám strach, že bych na nové pozici neobstál, nicméně mnoho firem dnes hraje různé „hry“ a tak si říkám, zda za toto riziko změna stojí ? Napíšete nějaké stanovisko, popř. radu ? Děkuji

Dobrý den,

rádi bychom Vám dali nějakou radu, která by Vám pomohla, ale bohužel, jak sám píšete, je to hlavně na Vás, jak svou situaci vyřešíte. Rozumíme tomu, že ve věku 50 let může být těžší najít si dobré a stabilní zaměstnání, přesto i to není nemožné. Píšete, že přicházíte s různými nápady, které ovšem ze strany zaměstnavatele nejsou doceněny. Je pouze na každém člověku, jak se k tomu postaví. Někdo se s tím smíří a raději zůstane dál v realtivně stabilním zaměstnání, jiný odejde jinam. Chápu, že máte obavy, že když nastoupíte jinde, nevíte, co Vás čeká. Na druhou stranu píšete, že se nebojíte výzev. To, že firma má špatnou pověst ještě neznamená, že budete také nespokojen. Pokud Vám nabízí vyšší plat a méně práce, záleží na Vás, čemu dáte prioritu a jak se rozhodnete. Vhodné může být zvážit, kolik let Vám chybí do důchodu. Zvažovat můžete, jak chcete tyto roky strávit. Vhodné může být také navštívit psychologa, který Vám může pomoci Vaši situaci rozebrat, a ujasnit si, co je pro Vás lepší.

 

Přeji hodně síly při rozhodování.

Tým poradny

Smlouva na dobu určitou a její převedení na smlouvu na dobu neurčitou

Dobrý den. Pracuji jako asistent pedagoga na ZŠ – prac.smlouvu mám na dobu určitou – do 31.8.2016. Tuto smlouvu jsem dostala už potřetí. Jak je to s převedením na smlouvu na dobu neurčitou? Platí stále, že mne už musí dát tu další smlouvu již na dobu neurčitou nebo propustit? Jsem u chlapce s Aspergerovým syndromem – nyní žák 6.třídy, se svou dg bude vždy potřebovat asistenta pedagoga, i na střední a vysoké škole. Jde o to, že na škole neví, jak to se mnou vyřešit, chtějí mne tam (ale očividně se zdráhají dát smlouvu na dobu neurčitou). A kdy mi musí o tom dát vědět, kdyby už se mnou nepočítali? Jde o to, abych měla čas si hledat nové místo… děkuji

 

Dobrý den,

Podle zákoníku práce (§ 39 odst. 2) doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout tři roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení (znamená to, že Vám zaměstnavatel může dát smlouvu na dobu určitou nejdéle na tři roky a takto to prodloužit ještě dvakrát – tedy maximálně 3×3 roky)

Od 1. 8. 2013 je možné opakovaně uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou u zaměstnavatelů, u nichž jsou dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce (například zaměstnávání sezónních pracovníků). Podmínkou pro toto opakované uzavírání smluv na dobu určitou však je písemná dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací. V případě, že u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace, je možné ji nahradit vnitřním předpisem.

Odpověď na Váš dotaz tedy zní takto: zaměstnavatel Vám buďto smlouvu již neprodlouží anebo ano, ale v tom případě Vám již musí dát smlouvu na dobu neurčitou. Protože máte smlouvu na dobu určitou, zaměstnavatel Vám nemusí dávat vědět dopředu, že Vám již smlouvu neprodlouží.

Přejeme hodně úspěchů a ať vše dopadne ve Váš prospěch.

Tým poradny

Nárok na podporu v nezaměstnanosti a kdy se zaevidovat na ÚP

Dobrý den,

mám dotaz ohledně podpory v nezaměstnanosti.

V listopadu 2010 jsem nastoupila do zaměstnání jako učitelka. V květnu 2013 jsem nastoupila na MD. po té na RD. Ke 30.6. 2015 jsem uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru. Dostala jsem mimořádný plat – jako odstupné – nicméně ve výpovědi to není – je to uvedeno jako plat za práci, rozdělený do dvou výplat.
2.2. 2016 jsem nastoupila do jiné práce u jiného zaměstnavatele jako učitelka na HPP na plný úvazek – zástup za nemocnou učitelku – doba určitá. Tento mi skončil 6.5.2016. Do toho mi sama sociálka ukončila RD k 30.4. 2016 – sami dali doplatek z cílové částky 220 000Kč už v květnu, nikoli až v červnu, jak mi bylo na úřadu práce řečeno – tedy, že ještě v květnu jsem na RD. Toto rozhodnutí mi přišlo poštou až 12.5.2016.
17. 5. jsem opět začala pracovat jako učitelka u tohoto  samého zaměstnavatele jako zástup za další nemocnou učitelku – HPP, plný úvazek, na dobu určitou. Měla bych končit už 20.5.2016, protože se učitelka vrací.

Dotazy:
 1) Jelikož jsem nestihla jít na úřad práce se zaevidovat hned 9.5.2016, protože jsem počítala s tím, že jsem stále na RD  a v pátek na pracovním úřadě u nás nikdo není a v práci nebyla výpověď připravena, budu muset za tyto dny platit zdravotní a sociální pojištění????
 Když jsem 17.5. opět nastoupila do té samé práce – opět zástup za další nemocnou učitelku. Stejné podmínky HHP, doba určitá, plný úvazek…..

2) A jaký mám nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení tohoto pracov. poměru už 20.5. ????

Dobrý den,

Nejdříve Vám zodpovím první dotaz a to, zda musíte platit zdravotní a sociální pojištění za dny, které jste nebyla zaměstnaná ani nebyla v evidenci ÚP:

Sociální pojištění je dobrovolné nikoliv povinné, takže jej platit nemusíte, je to pouze na Vás. Co se týká zdravotního pojištění, potom dle zákona č. 176/2002 Sb., pojištěnec, u kterého budou výše uvedené skutečnosti trvat pouze po část kalendářního měsíce, nebude povinen platit sám za tuto část měsíce pojistné. Díky této úpravě došlo k odstranění situací, ke kterým docházelo například při změně zaměstnání, kdy pojištěnec musel sám za sebe platit pojistné třeba za jeden nebo dva dny od ukončení starého zaměstnání do začátku nového. Protože jste část měsíce odpracovala, zaměstnavatel hradí pojistné sice v menší míře, ale vy už sama tedy platit nemusíte. Pokud chcete mít úplnou jistotu, můžete se informovat přímo u Vaší zdravotní pojišťovny.

Váš druhý dotaz ohledně nároku na podporu v nezaměstnanosti:

Na Úřad práce se musíte přihlásit do tří pracovních dnů (tj. smlouva Vám končí v pátek 20. 5., sobota, neděle a svátky se nepočítají, takže na ÚP se musíte dostavit nejpozději ve středu 25. 5. 2016). Máte smlouvu na dobu určitou – záskok za nemocenskou, předtím jste byla na rodičovské dovolené. Podpora Vám bude vypočítána z Vašeho průměrného čistého výdělku z posledního zaměstnání. Přesný výpočet provede ÚP. První 2 měsíce je podpora ve výši 65%, další 2 měsíce 50% a poslední měsíc 45%.

Pěkné dny.

Tým poradny.

Přihlášení na Úřad práce, drobné přestupky

Kdy se musím přihlásit na úp, když mi dali výpověď. mám nárok na podporu v nezaměstnanosti,když mě vyhodili za drobné přestupky dali mi 2 výtky. Končí mi 30.dubna v době určité a to před, do září 2016 jsem smlouvu měla.

Dobrý den,

Na Úřad práce je potřeba se přihlásit do tří pracovních dnů. Nepíšete, jakým způsobem máte napsanou výpověď z pracovního poměru. Pokud jste ukončila pracovní poměr dohodou, nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste v posledních dvou letech získala alespoň 12 měsíců důchodového pojištění (tzn. pokud jste odpracovala 12 měsíců v průběhu dvou let). Vzhledem k Vašemu věku by se jednalo o podporu v nezaměstnanosti po dobu  osmi měsíců ve výši:

První dva měsíce je to 65% průměrného čistého výdělku z předchozího zaměstnání

Další dva měsíce je to 50%

A zbytek měsíců je to 45%

Pokud jste však dostala výpověď podle §52

odst. f  (tedy, že jste nesplňovala předpoklady a požadavky pro řádný výkon práce – spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích).

odst. g (byly dány důvody pro okamžité ukončení pracovního poměru – pro soustavné méně závažné porušování povinností vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci).

odst. h (poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance).

V tomto případě nárok na podporu v nezaměstnanosti nemáte.

  • 39 odst. 2. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání,
  1. a)se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem; to platí i v případě skončení jiného pracovního vztahu z obdobného důvodu,
  2. b)se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem.

S pozdravem

Tým poradny

Nárok na výživné na dítě

Moje dcera žije sama s 2,5 letou dcerkou, její manžel od nich odešel k jiné. Dcera je na rodičovské dovolené a ještě půl roku bude. Chci se zeptat, na co má dcera od manžela nárok? Vím, že by jim měl platit výživné – na svou dceru i na svou manželku, jen nevím kolik. On pracuje – vydělává cca 30 tisíc čistého. Poradíte? A jak to bude, až dcera v září nastoupí do práce jako asistent pedagoga-tudíž za pár korun a bude třeba často na paragrafu s dítětem, protože bude častěji nemocné? Co pak? Jaké povinnosti k nim bude její manžel mít? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

protože jsou oba rodiče povinni přispívat na výživu svých dětí dle svých schopností, možností a majetkových poměrů, má Vaše dcera samozřejmě na výživné na dítě nárok. Jsou dvě možnosti a to, že se může dohodnout s otcem dítěte na výši výživného nebo může požádat o stanovení výživného příslušný soud. Přesto, že píšete, kolik si bývalý manžel dcery vydělává, nemohu Vám říci, jak vysoké výživné dostane, toto posuzuje soud. Rozsah vyživovací povinnosti je kromě podmínek na straně povinného rodiče určován také majetkovými poměry a potřebami dítěte (zejména zdravotní stav a věk dítěte). Také se přihlíží k tomu, jakým způsobem se dítě připravuje na své budoucí povolání, zda má  mimoškolní aktivity, zájmy. Soud přihlíží také k tomu, zda povinný o dítě osobně pečuje a v jaké míře. Platí však, že životní úroveň dítěte má být shodná s životní úrovní rodičů, při stanovení výše výživného soud přihlíží rovněž k dalším vyživovacím povinnostem rodiče – další dítě, manželka. Při určování výživného mohou soudy využít podpůrné tabulky (pro dítě 0 – 5 let připadá na výživné díl z platu v rozmezí 11 – 15%). Tabulka však není závazná, soud vždy přihlíží k okolnostem daného případu.

Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb. upravuje výživné na rozvedeného manžela. Bývalý manžel(ka) může žádat výživné v případě, že není schopen se sám živit a tato jeho neschopnost pochází z manželství. Protože Vaše dcera je ještě na rodičovské dovolené, může si o toto výživné požádat soud. Soud přihlíží k tomu, jak dlouho manželství trvalo, jak dlouho je rozvedeno, zda se manžel v době trvání podílel na společné domácnosti atd. Zda výživné na rozvedeného manžela získá, závisí na posouzení soudu.

Co se týká Vašeho dotazu, až dcera nastoupí do zaměstnání, zde Vám moc poradit nemohu. Předpokládám, že budou mezi sebou mít rodiče upravený styk s dítětem a oba se budou podílet na jeho výchově. Nejlepší by samozřejmě bylo, aby rodiče spolu vycházeli dobře a navzájem si pomohli (např. při nemoci dítěte). Ale to už záleží na domluvě mezi nimi.

Přejeme pěkné dny.

Tým poradny.

Příspěvek na péči o dítě s ADHD a dalšími potížemi

Chtěla bych se zeptat, jestli má cenu si zažádat o příspěvek na péči. Můj syn (10 let) má komplikované ADHD s motorickou apraxií pravostranných končetin, poruchou pozornosti, aktivity a tikovou poruchou. Také má epilepsii. Tak nevím, jestli bychom na něj dosáhli. Děkuji.

Dobrý den,

vzhledem k postižení Vašeho syna by jste si o příspěvek na péči požádat měla, za to nic nedáte. Nevím, jaký stupeň závislosti Váš syn má, proto nemohu napsat, v jaké výši máte na příspěvek na péči nárok. Nárok na příspěvek na péči má osoba starší 1 roku, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti.
Hodnotí se tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (péče o domácnost se neposuzuje u osob do 18 let). Více najdete ve vyhlášce č. 505/2006 Sb.

Výše příspěvku pro osoby do 18 let věku činí:

3 000 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost)

6 000 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost)

9 000 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost)

12 000 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost)

O příspěvek na péči si můžete zažádat na Úřadě práce v místě Vašeho trvalého bydliště, tam Vám také vysvětlí, co je potřeba k žádosti doložit.

Přejeme krásné dny.

Tým poradny

Dávky pro postižené děti – autismus

Chtěla bych se zeptat na dávky pro postižené děti. Syn má 2 roky a bude mít pravděpodobně diagnostikovaný autismus. Rodiče ve skupinách na FB dávají rady na pomůcky, které jsou ale velmi drahé. Chtěla jsem vás požádat o radu. kde se obrátit s žádostí o dávky, jestli taková možnost vůbec je.

Dobrý den,

autismus se řadí mezi pervazivní vývojové poruchy, neprobíhá u všech stejně a dělí se na více forem. U těchto diagnóz se liší charakter, rozsah i tíže postižení. Pokud má dítě diagnostikovánu pervazivní vývojovou poruchu, bývá uznáno závislým v jednom ze čtyř stupňů závislosti a tím Vám vzniká nárok na dávky pro OZP, je možné si podat také žádost o „příspěvek na péči“. Zároveň si můžete zažádat o průkaz osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP nebo ZTP/P). Získání tohoto průkazu Vám přinese různé výhody, můžete zažádat o příspěvek na kompenzační pomůcky. Vše se vyřizuje na Úřadě práce v místě Vašeho trvalého bydliště. Stupeň závislosti určuje, zda máte nárok na tyto příspěvky a v jaké výši.

Pokud potřebujete různé pomůcky pro rozvoj znalostí a dovedností syna, můžete si je vytvořit sama doma (např. kartičky z tvrdého papíru s obrázky), inspiraci najdete zde: http://www.ucimeseradi.cz/ Dnes již také existují různé organizace pro autisty, které pomůcky mohou zapůjčit (např. APLA).

Od 1. 12. 2012 je možný souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči u dětí do čtyř let, respektive do vyčerpání maximální částky 220 000,- Kč.

Pro děti ve věku od 4 – 7 let, které jsou závislé na péči ve stupni III nebo IV, bylo zavedeno zvýšení příspěvku na péči o 2000,- Kč. Všechny informace Vám budou upřesněny na Úřadu práce.

Přeje Vám pěkné dny a mnoho trpělivosti při vyřizování.

Tým poradny

Dávka mimořádné okamžité pomoci

Jsem zaměstnaný, ale v současné době jsem  na nemocenské, byl jsem na operaci, tudíž se má neschopnost prodlouží na dlouhou dobu. V zaměstnání jsem pobíral minimální mzdu a protože mám rodinu, do životního minima mě doplácel stát.  Nemocenská je velmi malá, je možnost si zažádat ještě o nějaké jiné dávky?

Dobrý den, pokud to chápu dobře, do životního minima Vám jsou vypláceny dávky hmotné nouze. Je možné si požádat na stejném odboru o tzv. mimořádnou okamžitou pomoc. Vždy však záleží na příslušném úřadě, jak Vaši současnou situaci posoudí. Žádost je vždy potřeba podat písemně.

Sociální dávky pomoci v hmotné nouzi

Jsem sama a vedená na ÚP a tento měsíc dostanu poslední podporu v nezaměstnanosti. Mám nárok na nějaké dávky?

Dobrý den, v tomto případě byste mohla být „osoba v hmotné nouzi“ , můžete si tak požádat o sociální dávky pomoci v hmotné nouzi. Tyto dávky jsou rozděleny na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Požádat o tyto dávky si můžete na Úřadě práce v místě Vašeho trvalého bydliště.

Přivýdělek při invalidním důchodu

Mám roztroušenou sklerózu a jsem v invalidním důchodu. Protože nemám moc peněz, potřebuji si přivydělat, je to možné?

Dobrý den, přivydělat si můžete. Výše pracovního úvazku ani finančního příjmu není nijak omezena, musíte ale dbát omezení, která vyplývají z Vaší snížené pracovní schopnosti. Je možno volit kratší úvazek, např. poloviční úvazek.

Nárok na průkaz OZP

Nedávno mi byl přiznán invalidní důchod I. stupně, mám nárok na průkaz OZP?

Dobrý den, nárok na průkaz OZP není vázán na pobírání invalidního důchodu. Nárok pro jeho získání najdete na portále MPSV https://portal.mpsv.cz/soc/dzp/prukaz, nebo v zákoně č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

Brigáda při evidenci na Úřadu práce

Dobrý den, od 1. 1. 2016 jsem vedený na úřadě práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Nyní se mi naskytl přivýdělek formou brigády. Můžu si, když jsem na ÚP přivydělat a kolik? Bude mi dál vyplácena podpora v nezaměstnanosti?

Pokud jste vedený na ÚP, můžete si přivydělat pouze do výše 4 950,- Kč měsíčně. Podpora v nezaměstnanosti Vám bude pozastavena po dobu, po kterou si bude přivydělávat. Po ukončení brigády Vám bude podpora v nezaměstnanosti opět vyplacena (jestli pobíráte podporu po dobu např. 5 měsíců a 3 měsíce jste již vyčerpal, po ukončení brigády budete pobírat podporu pouze zbývající 2 měsíce).