Hypnóza

O hypnóze

Hypnózu díky bohaté fantazii spisovatelů a filmových tvůrců provází spousta mýtů, polopravd i lží. Jak to s ní ale ve skutečnosti je?

Hypnóza je léčebná metoda, která kromě naší vědomé, analytické a racionální mysli využívá pro řešení problémů a potíží člověka jeho nevědomí, podvědomí, můžeme říci také „intuici“. Provádí-li ji vyškolený profesionál, je naprosto bezpečná, je také vyloučené, že byste mohli v hypnóze jednat proti své vůli či na příkaz jiné osoby, jak můžeme vidět v některých hollywoodských filmech, nebo číst v románech.

Odbornost naši psychologů v oblasti hypnoterapie

Naši terapeuti jsou vyškoleni jak v tzv. klasické hypnóze, tak i v rozšířeném pojetí hypnózy dle Miltona H. Ericksona, známého amerického hypnoterapeuta a psychiatra. V tomto přístupu je hypnotický stav (tranz) vysoce individualizovaný, nedirektivní, rozvíjený klientem a provázený terapeutem, během kterého dochází k aktivaci nevědomých zdrojů a celkové orientaci na změny a řešení. Použití hypnózy je účinné a efektivní zejména v případech, kdy vědomé (tzn. „rozumové“ a „logické“) řešení nestačí, nebo není dostatečně účinné. Pomocí hypnózy pak můžeme pracovat na řešení nejen na vědomé, ale i nevědomé úrovni.

Při, kterých konkrétních potížích je hypnóza vhodným podpůrným prostředkem

Hypnóza bývá efektivní metodou při řešení:

  • nespavost, syndrom vyhoření,
  • úzkosti, strachy, obavy, fóbie,
  • zvýšená únava, tetanie,
  • kožní onemocnění, astma, alergie,
  • tréma, nadměrné pocení,
  • potíže s trávením, dráždivý tračník, nadváha,
  • odvykání kouření apod.

Hypnózu využíváme vždy jako součást individuální psychoterapie. Hypnóza může nebo také nemusí být přítomna v každém psychoterapeutickém sezení, vždy záleží na konkrétním klientovi, jeho jedinečnosti a aktuální situaci.

Naši psychologové v médiích hovoří o hypnóze a hypnoterapii

O Hypnóze hovořila PhDr. Jana Zouharová, PhD., vedoucí brněnského CETERAS v Rádiu Čas:

 

O Hypnoterapii hovořila PhDr. Sylvie Navarová, vedoucí ostravského CETERAS v Dobrém ránu s Českou televizí – ke shlédnutí zde.

Otázky a odpovědi o hypnóze, jejich účinků a bezpečnosti si můžete přečíst zde.

Napadají Vás nějaké otázky? Využijte naší On-line poradnu.

Chcete se objednat?

Pole označená * jsou povinná (i souhlas).