Zklidňující dýchání 2

kurz relaxacnich technik a civceni

Níže Vám nabízíme inspiraci na další dechové cvičení – dýchání do bránice (5 x 2 = 10). Vychází ze stejného principu, jako cvičení popsaná ve článku Zklidňující dýchání, ale třeba Vám bude sedět a vyhovovat více 😉

Cílem dechových cvičení je obvykle zklidnění, a hlavně také dobré okysličení organismu a zbavení ho odpadních produktů – oxidu uhličitého. Každá buňka našeho těla, a hlavně ty mozkové, potřebují pro svou funkci kyslík.

Zkuste se uvolnit pomocí dechu – pohodlně se usaďte na židli, jednu ruku si položte na hrudník a druhou na břicho. Chvíli takto seďte a vnímejte rytmus svého dechu. Dýcháte převážně do hrudníku? Nebo do břicha? Nebo dýcháte rovnoměrně do obou částí? Způsob našeho dýchání ovlivňuje naše pocity, to, jak se cítíme. Zatímco v dětství dýcháme většinou do břicha, většina dospělých dýchá převážně do horní části hrudníku. Pokud jste u sebe tento nesprávný dechový vzorec právě identifikovali, a chcete jej napravit, lehněte si na záda a položte si na břicho buď opět ruku, nebo třeba malou knížku. Při nádechu by se měla zvedat, při výdechu klesat. Přesunete-li těžiště dechu níže, tedy více do břicha nebo do spodní části hrudníku, budete se cítit uvolněněji, klidněji. Naučíme-li se zklidnit svůj dech, zklidníme tím i svoji úzkost.

Dýchejte pomalu, zhluboka, převážně do břicha. Nadechujte se po dobru 5 vteřin, na dvě vteřiny zadržte dech, pět vteřin vydechujte a opět na dvě vteřiny zadržte dech. A to celé opakujte desetkrát (5 x 2 = 10).

Toto dechové cvičení popisuje ve své knize dr. Daniel G. Amen jako nejdůležitější cvičení, které učí své pacienty s panickou poruchou. (Zdroj: Amen, D. G. (2018). Změňte mozek, změňte život. Praha: Dobrovský s.r.o.)

Při tomto, stejně jako i ostatních dechových cvičení, bude hrát svoji roli Vaše kapacita plic a to, jak ji využíváte. Pokud se Vám začne točit hlava, cvičení hned přerušte. Ze začátku můžete vyzkoušet i menší počet opakování, než je deset. Stejně tak je možné, že Vám nebude sedět dechová frekvence – je možné ji individuálně upravit (poraďte se se svým psychologem či lékařem). Někomu jde břišní či brániční dýchání přirozeně samo, někdo potřebuje delší čas na trénink.

Hodně štěstí!